Ezt olvasta már?


Hoppál Péter: komoly fellendülés a magyar kultúrában

Komoly fellendülés korszakát éli meg a magyar kultúra - hangsúlyozta az Országgyűlés kulturális bizottságának keddi ülésén a kultúráért felelős államtitkár. - Pécsi Napilap -

Hoppál Péter a kulturális ágazat 2014-2018-as kormányzati ciklusban eddigi eredményeiről kiemelte, hogy a kormány egyaránt komoly figyelmet fordít a kulturális infrastruktúra, valamint a "tartalom" fejlesztésére is. Mint hozzátette, legfontosabb feladatuknak a kulturális alapú közösségfejlesztést és a kulturális alapellátás széles körű kiterjesztését tekintik.

Hoppál Péter emlékeztetett: a nagy kulturális intézmények főként Budapesten és a megyei jogú városokban működnek, ezért fontos, hogy a kistelepülésekre is jusson figyelem. A kulturális normatíva megemelésével a legkisebb falvak komoly forrásbővülést élvezhetnek és megújult csaknem 500 kistelepülési fiókkönyvtár is - számolt be az eddigi eredményekről.

Elmondása szerint a közösségi művelődés szakmai hálózatát is megerősítették: megyei módszertani központok jöttek létre és sikeres a kulturális közfoglalkoztatási program is.

A nagy budapesti művészeti fesztiválokat évi 1,95 milliárd forinttal támogatja a kormány, míg a vidéki kulturális fesztiválok számára tavaly 250 millió, idén pedig már 500 millió forint szerepel külön soron a költségvetésben.

Hoppál Péter kiemelte, hogy a népművészet területén is jelentős program indul: az idén már 1,6 milliárd forintos büdzséből gazdálkodó Hagyományok Háza 7 határon túli és 9 hazai fiókintézményt hoz létre.

Hozzátette: tavaly nagy sikerrel zajlott a Bartók- és a Zrínyi-emlékév, idén pedig a Kodály-emlékév fut 1,48 milliárd, az Arany János-emlékév 4 milliárd forintos költségvetéssel.

Megkezdődött az Európa Kulturális Fővárosa 2023 kampány: februárban kiírták a pályázatot; az első pályázati kör decemberben zárul, a végső döntés 2018 végén születik meg.

Mint emlékeztetett, január 1-jétől 20 ezer kulturális közalkalmazott kap 15 százalékos illetménypótlékot.

EU-s forrásokból 2007 és 2013 között 74,5 milliárd forint jutott kulturális célokra, a mostani hétéves ciklusban a terv 100,5 milliárd forint - közölte az államtitkár.

Mint felidézte, 2010 és 2014 között megújult a Pesti Vigadó, az Erkel Színház, a Zeneakadémia, a Várkert Bazár. Ez a lendület a mostani kormányzati ciklusban növekedett: kulturális infrastruktúra-fejlesztésre 450 milliárd forint jut csak Budapesten. A legnagyobb projekt a 210 milliárdos költségvetésű Liget Budapest. Hoppál Péter a ciklus beruházásai között említette az Iparművészeti Múzeum, a Budai Vigadó és az Operaház teljes felújítását és az Erkel bázis létrehozását. További a feladatként szólt a Magyar Nemzeti Levéltár hosszú távú elhelyezéséről, a Magyar Nemzeti Múzeum megújításáról, valamint a Magyar Természettudományi Múzeum új épületének létrehozásáról.

Az államtitkár kiemelt három nagyszabású vidéki színházfejlesztési programot: Veszprémben 9,4 milliárd, Kaposváron 9 milliárd, míg Debrecenben 6,5 milliárd forint jut erre a célra, de összesen csaknem 100 milliárd forintot fordítanak a vidéki nagyvárosok kulturális infrastruktúra-fejlesztési programjaira.

Hiller István (MSZP) és Dúró Dóra, a bizottság jobbikos elnöke egyaránt gyengének ítélték a kultúra kormányon belüli súlyát. Duró Dóra szerint a migrációs helyzet mutatja, hogy kultúrát és a turizmust sokkal tudatosabban kell összekapcsolni, az oktatásban pedig élményszerűvé kell tenni a kultúrát. A 15 százalékos illetménypótlék üdvözlendő, de "arcpirító" az a jövedelemszint, amely a kulturális területre jellemző, így erőteljesebb bérnövekedésre van szükség - vélekedett a bizottság elnöke, míg a szintén jobbikos Farkas Gergely a könnyűzenei fesztiválok komolyabb támogatását és a nagy olvasás-népszerűsítési programokat hiányolta.

Vinnai Győző (Fidesz) és Simon Róbert Balázs (Fidesz) arról érdeklődött, hogy a Modern városok programban milyen további kulturális fejlesztések várhatók, Dunai Mónika (Fidesz) pedig a tervezett múzeumi fejlesztésekkel és a nyári vizes világbajnokság kulturális kínálatával kapcsolatban tett fel kérdést.

Hoppál Péter válaszában a várható vidéki beruházások közül kiemelte a Nyíregyházi Állatpark, a Sóstói Múzeumfalu és a szolnoki művésztelep fejlesztését, de szekszárdi, békéscsabai, veszprémi és debreceni kulturális projektekről is szót ejtett. Országszerte 140 milliárd forint forrás jut rekonstrukciókra és új múzeumépületekre, a Szentendrei Szabadtéri Múzeum erdélyi tájegységének felépítését például 2 milliárd forinttal támogatják idén.

A vizes világbajnokság kulturális kínálata a koncertek, a családi programok és a gasztrokultúra köré csoportosul.

Hoppál Péter kiemelte: az állami támogatásban részesülő intézményekkel szemben elvárás, hogy vegyenek részt a kulturális alapellátásban. Továbbra is cél, hogy minden iskolás jusson el kulturális programokra, ezt segíti, hogy a tervek szerint 18 új helyszín lesz elérhető vasúti kedvezménnyel osztálykirándulások során. Mint elmondta, 2010-ben 4,5 millióan, 2016-ban már 6,7 millióan váltottak színházjegyet, de a komolyzenei koncertlátogatók száma is harmadával emelkedett.

Közölte: 2018-ban szeretnének egymilliárd forintot fordítani a vidéki kulturális fesztiválok támogatására. Emlékeztetett arra, hogy a nagy könnyűzenei fesztiválok eseti támogatásokban részesülnek, a kisebb fesztiválok pedig a Nemzeti Kulturális Alapnál pályázhatnak, de a jegybevételek után TAO-támogatást is igényelhetnek.

Az olvasás-népszerűsítési programok fontosságával az államtitkár is egyetértett, hozzátéve: nyitott a kezdeményezésre. A kulturális területen dolgozók bérfejlesztését szeretné folytatni a kulturális kormányzat is - közölte Hoppál Péter.







0


Ön szerint esélyes a Tisza Párt a Fidesz leváltására?




0
0

hírek innen, onnan

Karácsony: drámai hír érkezett!

A tavalyi történelmi áremelkedés után a kakaó ára idén soha nem látott zuhanásban van. Ennek ellenére azonban semmi jele annak, hogy az...

Ez történik a testeddel, ha egy hónapig nem fogyasztasz alkoholt

Biztosan hallottál már a száraz januárról, ami nagyjából arról szól, hogy a decemberi nagy dínomdánom után az ember egy hónapig nem...

Ez hihetetlen. Nagy Ervin megcsalásról vallott az esküvőjén

A jelenetet mindenki tátott szájjal figyelte

Kiara Lord megmutatta, milyen őrjítően szexi a randiruhája

Kiara Lord ruhája nem sokat hagy a képzeletnek.

Áder János ezeket mondta a szegedi Háborúellenes Gyűlésen

A szegedi Háborúellenes Gyűlésen Áder János volt köztársasági elnökünk felszólalt.

Ez jelentette a búcsút? Furcsa mozdulattal zárta az utolsó meccset Varga Barnabás

Egy felesleges mozdulat miatt került be a jegyzőkönyvbe.

Áder a szegedi DPK-gyűlésen prezentálta, mit adott a kormány a „patkánytanya” és „galambszaros csarnok” helyett

A korábbi államfő elmondta, hogy nem számokat akar sorolni, inkább képeket mutat, majd egy PowerPoint prezentáción adta elő, mi készült el.

Orbán Viktor három nevet mondott, akik szerinte miniszterelnökök lehetnének a Fideszből

A kormányfő szerint attól függ, hogy nyugodt vagy lendületes kormányzást akarnak, vagy olyat, amely alatt mindenki jól alhat a pénzügyei...

0

Sport

Kétszeres olimpiai bajnok sportolót neveznek ki Magyarország havannai nagykövetének

Régebben még a Magyar Olimpiai Bizottság elnöki székére is esélyes volt.

Botrány a darts-vb-n, kizárták az egyik játékost

Első mérkőzését pedig megnyerte.

Kórházba került a magyar válogatott labdarúgója, infúziós kezeléseket kapott

Német csapata nem nevezte a hétvégi bajnoki meccskeretébe.

A hóhérbárd a 6. menetben sújtott le, Anthony Joshua kiütötte Jake Pault

Egyoldalú meccsen mindketten százmillió fontot kasszíroztak.

Óriási bajt okozott a nem várt futballszenzáció

Finnország ünnepel, de közben egyre csak sokasodnak a kérdések, mi lesz így a csodacsapattal?

Norvégiának elege lett a kézilabdát uraló korrupt egyiptomi sportmatuzsálemből

A világ egyik vezető kézilabda nagyhatalma határozott elképzelésekkel utazott el ai IHF egyiptomi tisztújító kongresszusára.

Sokk a dartstábla előtt – A vb-k történetének legnagyobb meglepetései

Az idei PDC-dartsvilágbajnokság elhozta a világbajnokságok történetének egyik legnagyobb meglepetését. A kenyai dartscsoda apropóján összeszedtük a vb-k történetének legnagyobb szenzációit.

Dárdai kórházba került Berlinben, azonnal infúziót kellett kapnia

Egy nappal azután, hogy Dárdai Pált kinevezték az Újpest sportigazgatójának, máris aggódnia kell.

Nem vicc: Gyirmótra jön a Barcelona!

Az elmúlt időszakban több rangos nemzetközi mérkőzésnek is otthont adott a gyirmóti Alcufer Stadion . februárban ide látogat az FC Barcelona is.

Anthony Joshua felmosta a padlót Jake Paullal

A korábbi kétszeres nehézsúlyú világbajnok kiütötte a volt youtubert.

DVTK: Radenkovic nem mond le; Keane: "Katasztrofális lett volna, ha nem nyerünk Diósgyőrben" - így látták az edzők

Így látták a szakvezetők a fizz Liga 18. fordulójának pénteki nyitómeccsét, a Diósgyőr-Ferencváros rangadót. Edzői értékelések.

0
0

Bulvár

Vlagyimir Putyin évértékelője: Oroszország meg fogja semmisíteni a Kalinyingrádot érő fenyegetéseket

Egyebek között az ukrajnai harci cselekmények beszüntetésének feltételéről és az EU-csúcs fejleményeiről is elmondta véleményét évértékelőjén az orosz elnök.

Megígérte, és be is tartotta, kegyetlen bosszút állt Donald Trump

Beváltotta ígéretét Donald Trump, nem hagyta megtorlás nélkül, hogy december 13-án az Iszlán Állam támadásaiban amerikai katonák haltak meg. Mintegy 100 precíziós eszközzel vettek célba 70, az Iszlám Államhoz k

Már a rendőrséget is zavarja, hogy sokan nem tudják, mikor használják a hátsó ködlámpát

A Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészeti Osztályának munkatársai december 18-án közúti ellenőrzéseket hajtottak végre az M7-es autópálya Somogy vármegyei szakaszán. Az intézkedés elsősor

Égett a torkuk és hánytak: biztonsági kamera vette fel, mit tett a futár a kajával

A bejárati ajtóhoz szerelt biztonsági kamera mindent rögzített. Miután a pár megette a kiszállított ételt, azonnal rosszul lett.

Döbbenetes katonai sikert értek el az ukránok

Első alkalommal támadta és el is találta az orosz "árnyékflotta" egyik tartályhajóját a Földközi-tenger "semleges vizein" az ukrán haderő.

Putyin: Oroszország kész leállítani a harci cseleményeket egy feltétellel

Az orosz elnök legújabb nyilatkozatában utalt arra, hogy nemcsak az Egyesült Államokat, de Európát is egyenrangúnak tartja Oroszországgal.

Rácz András: Ukrajnának győzelem, Putyinnak és Orbánnak vereség volt az EU-csúcs

A szakértő kulcsfontosságúnak nevezte a döntéseket.

A románok átnevezték hazánkat, ez a rendkívüli szó iszonyatos indulatokat gerjeszt

Elképesztő térkép terjed, ami rajta van, azt még nagyon kevesen látták.

blogmorzsák

Hagyomány és egészség az ünnepi asztalon

A karácsony kiváló alkalmat ad arra, hogy újra felfedezzük a halfogyasztás hagyományát és egészségmegőrző szerepét.

0