Ezt olvasta már?


Tizenegy év alatt vármegyényit bővült a lakásállomány

2011 és 2022 között valamivel több mint 200 ezerrel nőtt a magyar lakóingatlan állomány és a nyugatra tartás volt a magyarok otthonkeresésének jellemző iránya – ezt mutatják a legutóbbi népszámlálás már nyilvánosságra került eredményei.

Az OTP Ingatlanpont elemzője szerint ez a vándorlási tendencia rányomta bélyegét a lakáspiac

utóbbi évtizedének jellemző folyamataira is.

Budapest, 2023. március 30. – Az életkörülmények egyik hasznos mutatója a lakásbőség,

ami az otthonok és az ott lakók számát veti össze egy-egy területen. A legfrissebb

népszámlálási adatok 1 szerint e szempontból Magyarország „kényelmesebb” hely lett 2011

és 2022 között. Az előző összeírás idejével összevetve, most 334 ezerrel kevesebben

osztozunk 203 ezerrel több lakáson. Így a korábbi 442 helyett 478 lakás jut ezer emberre. E

mutató növekedése azonban vármegyénként igen eltérő, de még a hasonló számok is

igencsak különböző okokat rejtenek. A legkisebb változást a drága és népszerű Pest

vármegye mutatja, ahol – szemben az átlagos 36-tal – mindössze 1-gyel nőtt az ezer

polgárra jutó otthonok száma. Rögtön utána e sorban a sokkal nehezebb sorsú Szabolcs-

Szatmár-Bereg következik a maga 26 darabos lakásnövekményével. Az ellenpóluson a

Balaton miatt különösen vonzó Somogy a csúcstartó (+82), míg közvetlen

rangsorszomszédja az a Békés vármegye (+63), ahol pedig – az országban egyedüliként –

nem nőtt a lakások száma a legutóbbi népszámlálás óta, viszont a természetes fogyás a

legnagyobb mértékű volt ezen idő alatt.

Az átlagos háztartásnagyságot vizsgálva, azaz az egy ingatlanra jutó lakosok számában,

szintén nagy eltérések figyelhetőek meg az ország egyes területei között. 2022-ben a

legtöbben, átlagosan 2,6 fő, Pest vármegyében osztozott egy lakáson, ezt követi Szabolcs-

Szatmár-Bereg 2,4, majd Fejér és Komárom-Esztergom 2,3 fővel. A listát Budapest zárja,

ahol átlagosan 1,8 fő a háztartások elméleti mérete, de hasonlóan „szellősen” élnek (1,9 fő)

a jelentős lakásszám növekedést mutató Somogyban és az elöregedő Békésben is.

Ha külön-külön vizsgáljuk a lakásbőséget alakító két tényező (lakás-, illetve lélekszám)

alakulását, akkor beszédesebb képet kapunk az ingatlanpiac évtizedes alakulásáról is.

A vizsgált periódus végére 4,6 százalékkal emelkedett a lakásként használt ingatlanok

száma. Ám a vármegyék túlnyomó többségében a lakásszám növekedés elmaradt az

országos átlagtól. A lista végén Békés (-0,2%), Borsod-Abaúj-Zemplén (+0,4%), Nógrád

(+0,4%), Szabolcs-Szatmár-Bereg (+0,7%) és Jász-Nagykun-Szolnok (+0,8%) áll. A legjobb

eredményt Győr-Moson-Sopron (+11,1%), Pest (+10,4%) valamint Somogy (+10,2%) érte el.

Öt százalék felett tudott még növekedni Veszprém, Fejér és Budapest lakásállománya. Az,

hogy a lista egyik végén a lakásár szempontjából a legolcsóbb, míg a másikon a legdrágább

országrészek állnak, nem igazán meglepő. Ahogyan Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont

vezető elemzője magyarázza: ahol van kereslet, ott építenek a beruházók, az új lakások

magasabb ára pedig húzza magával a környék használt piaci árait is. A fenti lista két pólusa

látványosan jelzi a kereslet országon belüli kelet-nyugati eltolódását is, amit az új otthonukat

keresők költözései határoznak meg.

Mindössze két vármegyének sikerült lélekszám-nyereséggel zárnia a népszámlálási

periódust. Ehhez az ország minden területi egységét egyöntetűen sújtó természetes fogyást

kellett ellensúlyozniuk a máshonnan beköltözőkkel. A legnagyobb – a népességét 12,3

százalékkal növelő vonzerőt – a főváros „előkertje”, Pest mutatta. Ennek segítségével

összességében 10 százalékkal tudta növelni a lélekszámát, ami teljesen harmonizált a

lakásállománya 10,4 százalékos gyarapodásával.

1 https://nepszamlalas2022.ksh.hu/eredmenyek/elozetes_adatok/nsz2022-elozetes-adatok-tablamelleklet.xlsx

Győr-Moson-Sopron kettős gyarapodásához – a lakásszám 11,1 százalékos növekedése

mellett – kellett egy jelentős, népességarányosan 7,9 százaléknyi betelepülés is, így jöhetett

ki összességében a 4,4 százalékos lélekszám-növekedés. „A győri iparfejlesztések már

röviddel a rendszerváltás után megmozgatták a lakásberuházók fantáziáját is – emlékeztet a

vezető elemző –, az utóbbi időszakban pedig már a környező falvakban is születnek új

településrészek az újépítések nyomán.”

Három további dunántúli vármegye is közel került ahhoz, hogy a lakásszáma (4-6

százalékos) növelése mellett megőrizze korábbi lélekszámát. Ám Fejérben, Komárom-

Esztergomban, illetve Vasban a viszonylag jelentős, 3-4 százalékos bevándorlás is csak arra

lett elég, hogy az összes népességvesztés ne haladja meg a 2 százalékot.

A vármegyék egy másik csoportjában bár a lakásállomány az átlag felett nőtt, az ott lakók

száma jelentősebben csökkent. Ez az ellentmondás legmarkánsabban Somogyban tűnik ki,

ahol az előbbi 10,2 százalékkal gyarapodott, míg az utóbbi 7,5 százalékkal csökkent. Valkó

Dávid szerint ebben a Balaton, mint befektetési célpont vonzereje mutatkozik meg. „Az itt

ingatlant vásárló tömegek nem feltétlenül költöznek a tó mellé, hanem inkább csak második-

harmadik lakásnak, nagyrészt befektetésnek veszik az ottani lakásokat, házakat.” Ez a

Balaton-effektus – ha gyengébben is, de – élénkítően hatott a veszprémi (lakás: +7%,

lakosság: -4,7%) és a zalai (+4,3%, -6,7%) lakáspiacra is.

A vármegyék mintegy harmada korántsem ennyire szerencsés, amennyiben a

lakásállományuk az országos átlag alatt növekedett, miközben népességük akár tizedét is

elveszítették. Ilyenek: Békés (lakás: -0,2%, népesség: -12,6%), Borsod-Abaúj-Zemplén

(+0,4%, -9,8%), Nógrád (+0,4%, -9,8%), Szabolcs-Szatmár-Bereg (+0,7%, -5,5%), Jász-

Nagykun-Szolnok (+0,8%, -7,9%), Heves (+1,9%, -7,4%) és Tolna (+2,1%, -10,2%). Ám a

hasonló számaik mögött igen eltérő társadalmi folyamatokat láthatunk. Például Békésben a

legnagyobb (-8,8%, az országos átlag közel kétszerese) a természetes fogyás, amihez az

ország második legnagyobb arányú (-3,8%) elvándorlása társul. Már ez is utal az intenzív

elöregedésre: a 14 éven aluliak, illetve a 65 éven felüliek aránya itt messze alul-, illetve

felülmúlja az országos átlagot. Ezzel szemben az ugyancsak nagyon sok polgárát elvesztő

Borsod-Abaúj-Zemplénben a hazai átlag alatti a természetes fogyás (-4,4%), viszont az

elvándorlásban országos rekorder a vármegye (-5,4%). Az ott élők korszerkezete – a 14 év

alattiak magas, illetve a 65 év felettiek alacsony aránya – szerint ez (Szabolcs-Szatmár-

Bereggel versenyben) az ország második-harmadik legfiatalabb vármegyéje. E mutatókban

egyértelműen megelőzni csak az a Pest tudta, amely éppen a nagyszámú bevándorlás révén

is fiatalodott a két népszámlálás között.

Az OTP Ingatlanpont

A 2011-ben alapított OTP Ingatlanpont Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő ingatlanközvetítő

hálózata, az OTP Csoport tagja. Országszerte közel 90 irodában, több mint 800 felkészült tanácsadó segíti az

ingatlanok értékesítését. A társaság egyedülállóan, egy kézben ötvözi az ingatlan- és a hitelintézeti szakértelmet,

így az otthonteremtéshez és felújításhoz szükséges pénzügyi termékek és szolgáltatások is elérhetőek minden

Ingatlanpont irodában. A hálózat, mint a hazai piac meghatározó szereplője, széleskörű üzleti, partneri

kapcsolatokkal is rendelkezik, kínálatban az újépítésű ingatlanok gazdag választéka is elérhető. Az OTP

Ingatlanpont mindemellett rendszeresen publikál szakértői elemzéseket a hazai ingatlanpiac helyzetéről,

folyamatairól.







0
0
0

hírek innen, onnan

A kilencszeres világbajnok Marc Márquez szerződést hosszabbított a Ducatival

A 33 éves szupersztár 2028 végéig kötelezte el magát.

Komoly családi vita robbant ki Erős Antónia házasságában: meghökkentő kijelentést tett a gyerekeik jövőjéről

Érdekes családi vita bontakozott ki Erős Antónia és férje között a gyermekeik jövőjéről.

Megszólalt a svájci pénzügyminiszter a UBS sorsával kapcsolatban

A svájci pénzügyminiszter szerint az UBS-nek teljes mértékben fel kell tőkésítenie saját tőkével külföldi leányvállalatait,...

Elképesztő kutatás jelent meg: ez minden ötödik németet érint

Sok német számára elérhetetlen álom lett a nyári vakáció: az ország lakosságának 21 százaléka nem engedheti meg magának az egyhetes...

Pottyondy Sulyok Tamásról: Eddig lószart sem csinált, nem tudom, Orbán Viktor mivel szorongatja a tökeit

A közéleti influenszer új videójában az államfő mellett Matolcsy Györgyöt, Lázár Jánost és Pócs Jánost sem kímélte. Arról is...

Döntött a parlament: vége a jelenlegi közmédiának, betiltották a gigaplakátokat és a gyűlöletkeltő reklámokat

A parlament 145 fős többséggel fogadott el egy törvénycsomagot, amely alapjaiban alakítja át a közmédiát és a közterületi...

A világ legnagyobb politikai tévedése, amiből garantáltan semmit nem tanultunk

Tíz éve indult a Brexit, ami minden brit kormányfő számára mást jelentett, egyedül az örök kívülálló Nigel Farage maradt hű az...

Véget ér az MTVA-korszak: elfogadta a parlament a médiatörvényt

Elfogadták a magyar közmédia teljes átalakításáról szóló törvényt, amely alapjaiban változtatja meg az állami médiaszolgáltatás...

Trump nagy bajban: már európai szövetségesei is menekülnek tőle

Az európai populista jobboldal számára Donald Trump amerikai elnök támogatása egykor politikai előnynek számított. Ma már nem az. A Trump...

Nagy lánggal égett egy furgon az Astorián

A Ferihegyi repülőtérre vezető úton is kigyulladt egy autó.

A hatóság lecsap a rákkeltő anyagokat tartalmazó kozmetikumokra, amelyek ott lapulnak a fürdőszobádban

A fogyasztóvédelem az EU-ban betiltott, egészségre káros összetevőket tartalmazó termékeket keresnek. Az akciót az indokolja, hogy az...

0

Sport

140 millió eurós szupersztárt igazolt a Manchester City, bármelyik pillanatban hivatalosan is bejelenthetik

A Nottingham Forest játékosa, Elliot Anderson csatlakozik Enzo Maresca együtteséhez.

Szenzációs húzás, 220 millió euróért válthat klubot Michael Olise

A Bayern München húzás egyértelmű üzenet a Real Madridnak és a Liverpoolnak.

Haaland megállíthatatlan volt a New Jersey-i éjszakában, Szenegál megint elkövette ugyanazt a hibát

Ezúttal nem csak képletesen kell érteni, hogy a stadion is beleremegett a szurkolásba...

Történelmi búcsú: Utoljára láthatjuk pályán a vb-k kultikus kapusát

Ochoa védi a mexikói kaput az utolsó csoportmeccsén.

Csoda a foci-vb-n, megtört a magyar bajnokság 40 éves átka

Ma hajnalban véget ért a magyar bajnokság szörnyű sorozata a világbajnokságon, itt vannak a részletek.

120 millió eurós csúcsigazolással sokkolná a piacot a Bayern München

Vincnet Kompany a Bundesliga egyik legjobb középpályását akarja.

Gyermeke születik: Hazautazott a vb-ről a belga válogatott kulcsembere

Családi okok miatt elhagyta a belga válogatottat a Manchester City sztárja.

Alexis Mac Allister klubváltása a címlapon, élete lehetőségét kaphatja a Liverpool sztárja

A Real Madrid lehet az argentin világbajnok következő csapata.

0
0

Bulvár

Lemond és távozik egy fideszes politikus

De állítása szerint nem az elszámoltatás miatt.

„A Sulyok Tamás-történetnek a mai nappal vége” – Galgóczi Eszter a Magyar Péter által bejelentett Tisztítótűz-műveletről

Galgóczi szerint Sulyok és a többi közjogi méltóság elmozdítása politikai szempontból nemcsak kívánatos, hanem fontos is.

Rendkívüli: Sulyok Tamást és Polt Pétert eltávolítják hivatalukból a 17. Alaptörvény-módosítással, és új alkotmány lesz

Magyar Péter a parlament ülésén bejelentette, hogy a vagyonvisszaszerzési hivatal létrehozása mellett benyújtják az Alaptörvény 17. módosítását is, amivel eltávolítják az „Orbán-bábokat”. Sulyok Tamást és

Orbán Viktorék titokban 5000 milliárd elköltésére hatalmazták fel magukat, ennek pedig csak a negyede menne a 4iG-ra

Még a választások előtt, az Orbán Viktor vezette Védelmi Tanács kezdeményezésére, kivonták a magyar GDP közel 6 százalékát érintő állami beszerzéseket a nyílt közbeszerzési eljárások hatálya alól. Az ügy

Porig égett a magyar sikermárka gyártóüzeme: óriási a kár, senki sem tudja, mi lesz így velük

Súlyos tűzkár érte a magyar almaborgyártás egyik ismert szereplőjét.

Gyakorlatikag lenullázza a Fidesz és a KDNP frakcióit, ha 12 évben maximalizálják a képviselőséget

Magyar Péter hétfőn bejelentette, hogy 12 évben maximalizálnák az országgyűlési képviselők mandátumát. A jelenlegi frakciók összetételét vizsgáló adatgyűjtésünk szerint a javaslat elsősorban a kormánypárto

Melltartó nélkül vonult végig Monacón Mia Khalifa, mindenki őt nézte

A figyelem középpontjába került az egykori felnőtt filmes.

64 évesen meghalt az RTL Drága örökösök sorozatának színésznője

A gyászhírt a Stúdió K Színház közölte, amelynek Nyakó Júlia 1997 óta volt oszlopos tagja. Pályafutása során játszott az Aranyélet és a Drága örökösök című sorozatokban is.

5000 német katona indult meg a fehérorosz határra

Németország 5000 katonát telepít Litvániába a NATO keleti szárnyának védelmére, akár kötelező vezénylésekkel is. A 5000 német katona indult meg a fehérorosz határra bejegyzés először Acnews-én jelent meg.

Tényleg visszatér a vezetékes telefon az otthonokba? A fiatalok szerint nem véletlenül

Volt idő, amikor a vezetékes telefon szinte minden otthon természetes része volt. Aztán jöttek a mobilok, az okostelefonok és az állandó online jelenlét, a régi készülékek pedig szinte egyik napról a másikra eltűn

Nem kegyelmezett a bíróság: azonnal bilincs került a volt igazságügyi miniszterre

Huszonöt évi börtönre ítélték a hadiállapot kihirdetésében játszott szerepe miatt a volt dél-koreai igazságügyi minisztert. Súlyosbították az eredeti ügyészi indítványt.

blogmorzsák

Túrabicajjal a Balaton keleti medencéjét megkerülő Kiskörön

Még kényelmes tekeréssel, sok nézelődéssel is megtehetjük ezt a távot egyetlen nap alatt.

Elhaló mennydörgés

A vietnámi veterándrámák egyik elfeledett darabja.

0